Komu se v Čechách žije líp?

04.08.2020

Tohle je otázka, odpověd’ na kterou by měla znít «Čechům se žije líp». Avšak skutečnost je trochu jiná, tvrdí výroční zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí ČR o vývoji příjmů a výdajů domácností ČR.

Dle údajů za fiskální rok 2019, nejvíce v České republice vydělávají občané Federativní republiky Německo. Stříbro, s téměř dvojnásobným opožďováním berou bratři Slováci. Rusové mají bronzu, a tak uzavírají vítěznou trojku. Dále následují Rumuni, a až pak na 5. místě jsou Češi.

Prvními z konce se umístili Vietnamci, Mongolové a Ukrajinci. Proč je to tak? Proč občané své země vydělávají méně, než lidí přijíždějící?

Budeme se věnovat jednotlivým skupinám dle příjmů.

Němci se do ČR stěhují pracovně, ve většině případů se jedná o vnitropodnikový převod zaměstnance z vyšších ešalonů korporátní hierarchie, kde platy jsou velmi zajímavé. Fakticky, Němec přijede do Čech pracovat pro německou firmu, která zde má svůj řetězec, za německý plat. Za ten si však bude užívat dostupné východní ceny.

Slováci. Není tajemství, že téměř každý druhý inženýr či doktor zo Slovenska chce prijst’ do Prahy pre lepšiu prácu. Čeští doktoři totiž dlouhodobě odchází do zahraničí pro lepší platební podmínky a cítí se tam velice dobře. Stejně tak přemýšlí i slovenský specialista, který není spokojen domácími podmínkami.

Rusové. O podstatě ruské migrace se už filozofuje už více, než 100 let. Za u dobu se změnily režimy, strany a vlády, ale nezmizel podstatný společenský trend — únik mozků… ve většině případů kvůli pracovním podmínkám, perspektivám rozvoje v budoucnosti a finanční jistota. Lidí v první řadě uvažují racionálně, hledají místo, kde za tu stejnou práci, kterou vykonávají v Rusku, budou dostávat 2x nebo 3x větší plat. To se týče kvalifikované pracovní sílu v oblastech IT, medicíny, vědy atd.

Proudí do ČR i spousta studentů ruského původu, kteří zde 1) hledají kvalitní vzdělání 2) stabilní práci s evropským platem. Ti nemají tolik zkušeností, jako lidí, popsané výš, ale jsou nucení soupeřit s Čechy o pracovní místa. To stejné platí i pro jakéhokoliv dalšího studenta, který má záměr v ČR setrvat. Proč? Protože lidí mají, co ztrácet — když po studiu neseženou zaměstnání, čeká je cesta zpátky do vlasti. Rus, Ukrajinec, Kazach a dál dle seznamu to moc nechtějí. Proto se musí snažit, aby zde mohli zůstat. Podívejte se ze zajímavosti, kolik firem založili cizinci v ČR a zkuste odhadnout, jaký profit pro český stát tito lidé každoročně generují. Čísla budou mluvit sami o sobě.

S pracujícími Ukrajinci, kteří se s úctou umístili na konci seznamu, je záležitost složitější. Do ČR jede hodně doktorů z Ukrajiny, programátory, inženýři a tak dál. Ale nejvíce jede samozřejmě na krátkodobé výdělky (3-6 měsíců) na méně prestižní pozice. Říká se jim «zarobitčaně», ekonomičtí migranti.

Lidí sem přichází ne protože chtějí žít «v čokoládě na západu», ale protože se všemi svými tituly, třeba doktorů slovanské filologie, na Ukrajině budou dostávat méně, než uklizečka v ČR. Proto v Čechách téměř každý hotel je uklizen a připraven na příjezd hostů rukama Ukrajinky. Stejně tak ploty na vaší zahradě jsou postaveny ukrajinskými chlapy, kanalizace vyčistěné a zdi vymalované.

Pak polovinu svého výdělku v ČR pošlou zpět na Ukrajinu, a na druhou půlku existují zde. Jen pro příklad: lékařská sestřička na Ukrajině dej bože vydělá 4,000 korun měsíčně…Jak ona může žít na takové peníze a nejspíš podporovat svou rodinu, mámu a babičku?

A těch lidí jede víc a víc, protože práce je každým rokem víc. V ČR stabilně roste stav blahobytu, lidí vydělávají víc a hedonisticky uvažuji, že určité práce za «málo peněz» oni nikdy dělat nebudou. Očividně na jejích místa budou přivolání ti, kteří budou rádi, když budou dostávat 90 korun na hodinu, bydlet na ubytovně a zabývat se opravdu těžkou práci. Přitom, za tu práci lidí budou jen jedině rádi. Pamatujete, jak během covidu se objevili zprávy, že se na stavbách přestalo stavět, protože ukrajinští dělnici hromadně odjeli domů…?

Na konci měsíce všem pracujícím cizincům budou odečteny daně, ze kterých se zaplatí část důchodu pro české důchodce, na silnice, sociální dávky…seznam je nekonečný. A pak je velice možné, že ten důchodce, kterému stát odvedl zdaněné peníze cizince, řekne mu / ní, že tu není vítán a musí se vůbec vrátit domů… nebo mladík, který je schopen k práci řekne, že cizinci “zabírají mu práci”. Přitom, ten mladík dostane svůj sociální příspěvek z daní cizinců, dá si pivo a bude si v pohodě stěžovat na velmi podstatné životní záležitosti.

To se všechno děje přitom, že se v ČR eviduje, podle Úřadu práce, skoro 320 000 volných pracovních míst. Od zedníků a uklízeček přes analytiky a vývojáře software do ředitelských pozic.

Nabízí se pak otázka: zda vůbec někdo někomu bere práci? To je metamorfóza, kterou je velice těžké objasnit.