Pride je propaganda lidských práv a rovnosti

04.06.2020

“Pride je propaganda lidských práv a rovnosti”, uvádí žijící v Praze LGBT aktivisté z Kazachstánu. “Existuje stereotyp, že
během pride jsou lidí zvání změnit své pohlaví. To není pravda”. Podtrhují D.Sabitov a A. Chernoussov, redaktoři kazašského portálu
Kok.team v rozhovoru pro IntegrON o právech LGBT lidí v Kazachstánu.

Rozhovor vznikl díky nové iniciativě cizinců pro Čechy a cizince — IntegrON. Jde o nápad mladých studentů-cizinců, kteří se zajímají o světové dění, snaží se odbourávat předsudky vůči státům, národům a menšinám v české společnosti. Projekt je spolufinancován z fondů Evropského sboru solidarity EU.

K právům LGBT lidí se v Kazachstánu ve většině případů staví negativně. Mnozí lidí stejného pohlaví se stávají oběťmi nejen společenského odsouzení, ale dokonce i fyzického násilí. Existují důkazy a příklady unesení a mučení lidí. Mezinárodní lidskoprávní organizace jako Human Rights Watch ve svých každoročních zprávách tvrdí, že situace je tragická. “Státní média osvětlují LGBT agendu bu; vyloženě negativně, nebo kdyby my neexistovali.”

Přesto “existuje několik hrdinů a hrdinek, kteří se nebojí o sobě mluvit, ale jde to o život”, uvádí aktivisti.

Plná verze rozhovoru je dostupná na YouTube. V rámci projektu vyprávíme o důležitých společenských záležitostech. Chceme ukázat na rozmanitost názorů a přístupů lidí v jednotlivých otázkách.